Stăm cu ochii pe democrație: „Petiţiile pot provoca schimbări când sunt parte a unui proces bine documentat”

Posted on January 8, 2023 by

share on facebook   

Am încheiat anul 2022 cu o activitate organizată în proiectul “Stăm cu Ochii pe Democrație”, pregătindu-ne pentru un 2023 în care tinerii din comunitatea noastră se implică constant în susținerea democrației și cunosc mecanismele prin care pot interveni în soluționarea problemelor care apar în spațiul public.

Pe 17 Decembrie 2022, ne-am întâlnit cu o parte din echipa Declic la sediul din Cluj-Napoca. Independentă de sursele de finanțare guvernamentale sau din partea companiilor, Declic oferă sprijin prin “CampaniaMea” unei comunități de cetățeni care militează pentru valori ce susțin o societate democratică. Este prima platformă de petiții, apeluri la acțiune și activism online creată exclusiv pentru România. Prin această platformă, cetățenii, ONG-urile și grupurile de inițiativă pot lansa campanii, echipa Declic oferind sfaturi și unelte pentru gestionarea lor. Dacă vrei să afli mai multe despre ei sau să lansezi o campanie, poți găsi echipa Declic aici.

Întâlnirea cu echipa Declic ne-a ajutat să înțelegem mai bine ce sunt petițiile și cum le putem folosi, dar și ce alte unelte ne pot fi de ajutor pentru a desfășura o campanie cu impact pozitiv pentru comunitatea noastră.

Pentru mine experiența cu oamenii de la Declic a fost una deosebită, deoarece, ascultându-i, am putut afla mult mai multe lucruri din spatele muncii lor, mi-a plăcut faptul că au fost deschiși cu noi și am avut o discuție liberă, fără constrângere, a fost un mediu prietenos în care s-au împărtășit experiențe diverse și simt că am învățat ceva din toate aceste discuții. Îmi doresc să ne revedem pentru a mai aborda subiecte de educație civică și pentru a aduce schimbări în comunitățile din care facem parte.”
Andreea Holhoș

Urmărind pe social media organizații care încurajează oamenii să semneze petiţii pe diferite teme, mă întrebam cât de utile sunt acele petiţii și dacă pot duce într-adevăr la schimbarea dorită. Discuţia cu cei de la Declic mi-a confirmat că da, petiţiile pot provoca schimbări atunci când sunt parte a unui proces bine documentat și când există implicare din partea iniţiatorului. Fie că vorbim de o situaţie la nivel local sau de o lege naţională care impactează o bună parte din populaţie, o petiţie poate fi unul din mijloacele de care ne putem folosi pentru a ne face auziţi și ascultaţi. Presiunea pusă de către cetăţeni pe autorităţi, printr-o petiţie, duce de multe ori la schimbarea dorită, pe care altfel autorităţile nu ar considera-o, din păcate. Avem deci, ca cetăţeni, încă un instrument prin care putem să ne asigurăm că drepturile ne sunt respectate, și de multe ori e doar la câteva click-uri distanţă.” Ana Simerea

Întâlnirea de la Declic a fost foarte interesantă și utilă, pe lângă faptul că am reușit să aflăm mai multe despre Declic, am aflat multe și despre petiții și cum sa pui presiune pe autorități. Mă bucur să știu că avem suportul celor de la Declic dacă vrem sa facem o petiție pentru a rezolva o problemă comună. Cred că petițiile sunt un instrument important în rezolvarea problemelor și că cu ajutorul lor putem sta cu ochii pe democrație.” Larisa Panțiru

Am avut ocazia să vizitez orașul Cluj și am avut plăcerea de a mă întâlni cu cei de la Declic.ro. În timpul întâlnirii, am învățat despre modul în care funcționează procesul de petiții, cum a început Declic și am avut parte de exemple concrete de petiții și schimbări făcute chiar de tineri. Întâlnirea în sine mi s-a părut foarte interesantă și în același timp inspirațională pentru oricine dorește să facă o schimbare.” Andrei Axente

Vizita de la Declic, în care am discutat cu Tudor și Roxana despre petiții, mi-a demonstrat încă o dată că atunci când îți dorești ceva trebuie să muncești. Am discutat care sunt etapele de acțiune ale unei petiții și cum putem noi ca tineri să acționăm la nivel local. Am aflat că oricât de lung ar fi drumul până la reușită nimic nu îți poate sta în cale dacă ai dorința de a face o schimbare.” Anamaria Aldea

Vizită organizată în cadrul proiectului Stăm cu Ochii pe Democrație (SOD) implementat de Go Free – Asociația pentru Sprijinirea Societății Civile în parteneriat cu programul Slimnic – Sat European de Tineret 2021-2022, prin programul Corpul European de Solidaritate. Proiectul promovează participarea activă a tinerilor în comunitate și implicarea lor în construirea unei societăți democratice care protejează diversitatea și drepturilor tuturor cetățenilor și încurajează rezolvarea non-violentă a conflictelor.

Fotografii: Georgiana Jucan


Leave a Reply