Drumul spre școală: adulții ne spun să învățăm, dar nu ne creează condiții mai bune pentru asta!

Posted on October 9, 2022 by

share on facebook   

Dacă ai fost vreodată nevoit să călătorești prin România rurală folosind mijloace de transport în comun, înseamnă că unele idei regăsite în acest text îți sunt cunoscute. Eu sunt Anamaria, am 18 ani și, spre deosebire de un turist care se află doar în trecere, locuiesc într-un sat care mă face să mă simt izolată, deși se află la doar 24 km distanță de unul dintre cele mai vizitate orașe din țară, Sibiu, și unde trebuie să mă deplasez zilnic în drumul meu spre liceu. 

Oamenii mari din jurul meu cunosc situația la fel de bine ca noi, elevii navetiști din comuna Slimnic, care parcurgem zilnic drumul spre liceele din Sibiu la ore la care colegii noștri din oraș încă nu s-au trezit. Unii adulți sunt la fel de nemulțumiți ca noi, elevii navetiști, de condițiile în care trebuie să ne deplasăm spre școală sau spre muncă. În timp ce mi-aș dori ca toți adulții din jurul nostru să se implice mai mult în rezolvarea problemelor din sat, m-am bucurat totuși că o parte din tinerii din comună au avut curajul să iasă în stradă să dezbată o problemă care este a noastră, a tuturor celor care locuim în comună.

Împreună cu voluntarii din grupul de inițiativă Slimnic – Sat European de Tineret 2022 – am ales un loc public, curtea Căminului Cultural din Slimnic, am anunțat evenimentul printre tinerii din comună și ne-am pregătit pentru Street Debate (sau, mai simplu, pentru dezbaterea în stradă), într-o zi de sâmbătă, când oricum nu se întâmplă nimic mai spectaculos în sat. Întrebarea centrală la care fiecare dintre noi a încercat să răspundă a fost: “Ce îți dorești să se schimbe în privința transportului?”.

Răspunsurile participanților la dezbatere au fost cât se poate de sincere și au exprimat ceea ce majoritatea tinerilor își doresc. Am ales fiecare un carton mare și am scris experiențele noastre cu mijloacele de transport. Avem probleme pe care noi, tinerii, le-am identificat, dar și soluții la care visăm și care pot să fie aplicate cu responsabilitate doar de către adulții din jurul nostru. Cum spunea Andreea, una dintre colegele mele, chiar dacă suntem tineri din mediul rural, merităm și noi condiții mai bune. Și este supărător ca de fiecare dată când spunem ce gândim, să ni se răspundă că alții o duc mai rău. Noi vedem în satele din jurul comunei noastre că se poate și altfel, mai bine, că sunt sate unde transportul este la îndemână pentru toți, așa că alegem să ne uităm în direcția aia. 

La noi în comună, la Slimnic, transportul a devenit o problemă în toate satele. Poate știți deja, dar anul școlar a venit cu surprize neplăcute pentru noi, elevii care facem naveta la liceu. Prețurile la abonamente au crescut, ne-au tăiat și bursa rurală, după ce anul trecut au crescut pragul mediilor de la care putem lua burse de merit și de studiu, lăsând pe dinafară o bună parte dintre tinerii din mediul rural de la care se cere performanță, dar nu se și creează condiții pentru asta. În plus, și asta ne doare pe toți, decontarea pe care o primim nu acoperă în acest moment nici măcar jumătate din suma pe care o plătim pe abonamentul spre școală. Adulții de la TV ne spun că trebuie să învățăm, și tot ei iau cele mai proaste decizii în ceea ce privește viitorul nostru, al tinerilor din mediul rural. 

Eu și colegii mei ne dorim lucruri firești, asta e ceea ce am văzut pe cartoanele scrise de tinerii din comună. În primul rând vrem să avem un program afișat cu orarul curselor și să fie respectat, indiferent de numărul de persoane care călătoresc. Apoi, ne dorim introducerea unui autobuz mai mare pentru a nu mai fi nevoiți să stăm în picioare. Am vrea să se introducă cursele în weekend, pentru că suntem tineri și ne dorim și noi să putem participa la activități care au loc în oraș sau la Centrul de Tineret din Ruși, ori pur și simplu să putem să ne vizităm unii pe alții sau să ne dezvoltăm o pasiune, să practicăm un sport, să ne întâlnim cu colegii de liceu sau să participăm la ore de pregătire pentru bac. Am putea să facem mult mai multe, dacă am avea parte și de condiții. Vrem mijloace de transport sigure și funcționale, mai multe stații, un personal care să ne respecte pe toți, și micșorarea prețurilor abonamentelor și decontarea lor integrală pentru elevii navetiști. Mulți adulți din jurul nostru ne spun că educația este gratuită pentru toți elevii, sau că toți elevii din România au transportul spre școală gratuit. Când noi, elevii navetiști din mediul rural, știm care este adevărul, ce ar trebui să le răspundem fără să se simtă deranjați de ideile noastre?

“De fiecare dată când vin cu autobuzul de 16:30, ajung acasă amețită și nu mă simt bine deoarece șoferul conduce prea repede, căci aceea e practic “ultima cursă”. Atât vara cât și iarna e prea cald în autobuz. Programul nu este respectat. Șoferul nu vrea să ne facem abonamentul pe două săptămâni, deoarece a spus că se face doar pe lună.”  Larisa

“Este foarte greu să organizez activități pentru tinerii din comuna noastră atât timp cât nu avem transport în condiții decente. Seara autobuzul nu vine, deși așteptăm în stație. În plus, în weekend nu avem deloc, ceea ce ne obligă să ducem tinerii cu mașini personale, și nu tot timpul găsim șoferi. Lipsa transportului ne limitează activitățile, putem face mult mai multe.” Mihai 

“Sunt fotbalist de un an de zile la Șura Mare și mereu am fost nevoit să îmi asigur eu transportul prin ocazie. Îmi este greu din cauza vremii și nu aș vrea să mă las de fotbal.” Cătălin

“Reprezentanții guvernului ne mint! Constant promit transportul gratuit pentru elevii din mediul rural, dar sunt doar vorbe goale. Transportul gratuit al elevilor este gratuit prin lege! Vrem doar respectarea legilor. Ministerul educației a promis “soluții de compromis” pentru că nu au bani, deși au tăiat bursele. Dar a trecut prima lună de școală, bursele sunt tăiate, nicio altă măsură nu a fost adaptată. Vreau ca tinerii din mediul rural să nu mai fie bătaia de joc a guvernului.” Mihai

“Stă sau nu transportul în calea oportunităților noastre ca tineri? Da, din cauza unui program mult prea haotic, care nici măcar nu se respectă. Da, din cauza prețurilor mult prea crescute. Da, din cauza personalului.” Iulia

“Prețul abonamentului de la Ruși spre Sibiu este exagerat de mare fiind 506 de lei și biletul 12 lei. Iar școala nu ne decontează nici jumătate din abonament, și trebuie să stăm în picioare și cu frica să nu ajungem în parbrizul autobuzului” Cipi

“Aș vrea să împărtășesc cu voi faptul că e aglomerat dimineața, că programul e aiurea rău, că unii elevi au ore și după-masa și au nevoie de transport, că prețul abonamentului e exagerat, că nu se gândesc și la noi, și că ne-am dori și noi autobuze mai mari.” Andreea

Și totuși, această problemă nu este doar a tinerilor din Slimnic, ci a multor alți tineri din mediul rural, care duc această luptă zi de zi. Sunt prea mulți tineri din mediul rural care abandonează școala sau renunță la alte activități extrașcolare, iar asta se întâmplă și din cauza transportului care nu este în favoarea lor. Și, poate, a adulților care aleg de prea multe ori să nu facă nimic pentru ei, nimic pentru noi.

Material realizat de Anamaria ALDEA și Ciprian STANCIU în cadrul proiectului “Stăm cu ochii pe democrație” implementat de Asociația Go Free în parteneriat cu Grupul de Inițiativă Slimnic 2022, prin programul Corpul European de Solidaritate. Editor: Andra Camelia CORDOȘ. Fotografii: Ciprian STANCIU, Mihai PANȚIRU

Leave a Reply